Krouna
Navigace
Povodňový plán obce
Úřední deska obce
Czech POINT
Počasí ZŠ Krouna
Předpověď počasí
Mateřské centrum
Linka důvěry ÚO
Protikorupční linka
Psí Detektiv
Poradna spotřebitele
Logo kampaně
Třídění odpadu:
Hodiny
Přístupy na stránky
Vaše IP je

ODKAZY NA STRÁNKY
POVĚST O PRVNÍM KOSTELÍKU V KROUNĚ 

V dobách, kdy ještě čachnovský les sahal až ke Krouně a k Otradovu a ještě dál, často tu znívaly lesní rohy lovců, chrochtání černé zvěře v bažinách a supání střelou zasažených štětináčů.

 

Jednou lovil tu pán hradu rychmburského, zbloudil v lesních houštinách a tmavá noc zabránila jeho družině, aby ho hledala. Na kopečku pod starým bukem upravil si vzácný lovec lůžko z mechu a usnul po dlouhém bloudění. Ale sny podivné zmítaly jeho duší. Jen jeden však utkvěl v jeho paměti. Na koni bílém jasně ozářený jezdec s kopím v ruce vyjíždí a drak hrozný sápe se na něho.

 

Toť archanděl jest sám Michael a obluda jeho kopím zasažena, padá mrtva. Pak k lovci samému se sklání vítěz, ukazuje směr k Rychmburku a dí jemu měkce: „Tím směrem dej se, synu můj, abys zpět se dostal k milým svým!“

 

Na to se hradní pán probudil. Vzal lovecký svůj tesák, poznamenal stromy ve svém okolí a vyšel hledat cestu z lesa ven, jak ukázal mu archanděl Michael. A již vstříc mu zněly lesní rohy jeho družiny. I rozhodl se hradní pán, že tam, kde mezi buky trávil letní noc, nechá postavit kapličku. A to byl ten první kostelík pozdější krounské osady.

 

A trval kostelík ten dřevěný až do dob, kdy na Rychmburku vládl šlechetný hrabě Filip Kinský, který zbořit dal ten kostel dřevěný a nový z kamene dal postavit. A nad velkým oltářem tu zavěsit dal obraz Michaela, archanděla, který draka kopím poráží.

 

(Z Pamětní knihy obce Krouny. Zapsal kronikář František Nepauer, řídící učitel v Krouně, roku 1909, podle knihy Antonína Hlineckého „Z dob šerých, dávných“)

 

Moravcová Hana, kronikářka obce

 

 

INFO MZ ČR KORONAVIRUS
INFO PA KRAJ KORONAVIRUS
Hlášení rozhlasu
ORP Hlinsko
Propagační materiály
Turistické informace
Mapa
Web kamery online
Firmy v naší obci
Mikroregion Hlinecko
Pardubický kraj
Turistický portál
Na kole i pěšky
Dopravní portál PK
Práce v regionu
Veřejná anketa
Čtete úřední desku?

Pouze na internetu

Na nástěnce OÚ

Nečtu,nezajímam se

Propagační materiály
IQ-net již v KROUNĚ!
Přihlášení
Jméno

HesloNejste členem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.